Działalność gospodarcza a kredyt

DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA A KREDYT

Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą coraz częściej mają problem z uzyskaniem kredytu hipotecznego. W ich wypadku kluczową rolę odgrywa słaba zdolność kredytowa lub też jej brak. Okres prowadzenia własnej działalności oraz sposób rozliczania się z podatku osoby prowadzącej własną firmę mają największy wpływ na sposób wyliczania dochodu, a co za tym idzie zdolności kredytowej. Minimalny staż firmy to z reguły 9, 12 lub nawet 24 miesiące w zależności od banku. A jak jest w przypadku różnych rodzajów rozliczeń z urzędem skarbowym?

Książka Przychodów i Rozchodów

Najłatwiej mają firmy rozliczające się na podstawie książki przychodów i rozchodów (niezależnie czy w oparciu o skalę podatkową czy podatek liniowy). W ich wypadku banki najczęściej obliczają dochód na podstawie wpisów w KPIR (dochód = przychód - koszty uzyskania przychodu - składki na ubezpieczenie społeczne) porównując je do analogicznych wpisów za rok poprzedni i PIT za ostatni rozliczony rok (najczęściej jako dochód przyjmują najmniejszą z wartości) i na podstawie tych danych obliczają zdolność kredytową, która jest jednym z głównych czynników branych pod uwagę podczas ubiegania się o kredyt.

Ryczałt ewidencjonowany

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja osób rozliczających się na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego. W takim wypadku przedsiębiorca płaci podatek tylko w oparciu o przychód firmy, nie uwzględniając kosztów w oparciu o stawkę ryczałtu zależnie od rodzaju prowadzonej działalności (3 proc., 5,5 proc., 8,5 proc., 17 proc. lub 20 proc.). Obliczając zdolność kredytową banki wyliczają dochód przyjmując odpowiedni procent naszego przychodu jako dochód w zależności od wybranej stawki ryczałtu np. bank przyjmuje 30% naszego przychodu jako dochód w przypadku stawek ryczałtu 17 proc. i 20 proc. i 15% naszego przychodu jako dochód dla pozostałych stawek ryczałtu, co znacznie ogranicza zdolność kredytową. Tylko nieliczne banki przyjmą 50% przychodu jako dochód lub też oprą się na wysokości naszego przychodu oraz naszej deklaracji dotyczącej kosztów.

Karta podatkowa

W przypadku przedsiębiorców rozliczających się z fiskusem na podstawie karty podatkowej banki biorą pod uwagę tzw. wymiar karty (stałą kwotę podatku, którą co miesiąc odprowadza przedsiębiorca - bardzo często jest to naprawdę niska kwota) i mnożą go przez określony mnożnik. Im jest on wyższy, tym większą mamy zdolność kredytową, a co za tym idzie na kredyt. W większości banków niestety mnożnik wynosi od 5 do 10, co bardzo ogranicza szanse na wyliczenie wymaganej zdolności kredytowej.

Podsumowanie

Jak widać wybrana forma opodatkowania ma bardzo duży wpływ na naszą ocenę przez bank i spoób obliczania zdolności kredytowej. Można tu zauważyć pewną zależność... im mniej podatku płacimy, tym mniejszą zdolność kredytową wyliczy nam bank przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny (zazwyczaj firmy rozliczające się na KPIR płacą większe podatki niż te na ryczałcie ewidencjonowanym, te zaś więcej od tych na karcie podatkowej). Problem słabej zdolności kredytowej dotyczy głównie przedsiębiorców na ryczałcie lub karcie podatkowej.

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, rozliczasz się na podstawie ryczałtu lub karty podatkowej i chciałbyś uzyskac kredyt hipoteczny powinieneś wybrać odpowiedni bank, który przyjmuje lepsze współczynniki przy obliczaniu dochodu i w związku z tym wyliczy Ci większą zdolność kredytową, co zwiększy szanse na uzyskanie kredytu.

Nie wiesz od czego zacząć? Nie masz czasu i ochoty na wędrówki po bankach?

Skorzystaj z usług doświadczonego Doradcy Finansowego!

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z serwisem www.osobistydoradca.com.pl i wypełnienie formularza kontaktowego.

Nie czekaj! Nie warto przepłacać! Dowiedz się gdzie dostaniesz najlepszy kredyt! Skontaktuj się z Doradcą już dziś!

Podobne wyszukania: zakup mieszkania na kredyt krok po kroku, Mieszkanie dla Młodych Białystok, kredyt na budowe domu krok po kroku, zakup mieszkania w Piszu, mieszkania w Łomży, zakup mieszkania w Łomży, Mieszkanie dla Młodych Pisz, dopłaty MDM Podlaskie