Zakup mieszkania na wynajem

ZAKUP MIESZKANIA NA WYNAJEM

Coraz więcej kupujących mieszkanie to inwestorzy zainteresowani zakupem mieszkania i wynajęciem go.

Niskie stopy procentowe i oprocentowanie lokat na poziomie 1-2% coraz częściej skłaniają inwestorów do inwestycji w nieruchomości w postaci zakupu mieszkania na wynajem.

Zakup mieszkania na wynajem to obecnie najpopularniejsza i najbezpieczniejsza alternatywa dla produktów bankowych. Nieruchomości co do zasady nie tracą na wartości, a przy tym mieszkanie na wynajem wypracowuje comiesięczne zyski w postaci czynszu. Rentownośc zakupu mieszkania na wynajem to zazwyczaj 3 do 7% w skali roku, co kilkukrotnie przewyższa odsetki, które oferują banki na lokatach czy kontach oszczędnościowych.

LOKALIZACJA MIESZKANIA NA WYNAJEM

Najpopularniejsze lokalizacje do zakupu mieszkania na wynajem to głównie miasta wojewódzkie. W tych miastach popyt na mieszkanie do wynajęcia jest największy, w związku z czym można uzyskać najwyższe stawki czynszu.
To własnie w tych mniastach są największe ośrodki studenckie i jest największe zapotrzebowanie na mieszkania na wynajem dla klientów biznesowych.

Wybierając lokalizację zakupu mieszkania na wynajem warto wziąć pod uwagę odległość od miejsca zamieszkania. Czasem może się zdarzyć sytuacja, gdzie będziemy musieli pojawić się w tym mieszkaniu np. przy zmianie najemcy, jakiejś awarii itp.

RENTOWNOŚĆ ZAKUPU MIESZKANIA NA WYNAJEM

Rentowność inwestowania w zakup mieszkanie na wynajem zależy nie tylko od czynszu najmu. Równie istotnych jest kilka innych czynników takich jak cena zakupu, koszt przygotowania mieszkania do wynajmu jak i czas do momentu wynajęcia mieszkania. Koszt zakupu mieszkania do wynajęcia oraz jego przystosowania do wynajmu wpływa na rentowność bezpośrednio. W tym wypadku nie zawsze tanio znaczy dobrze... zazwyczaj niższy standard mieszkania na wynajem oznacza nizszy czynsz z tytułu jego wynajmu, dlatego też zawsze trzeba przeanalizować nakłady do poniesienia na zakup i podniesienie standardu w stosunku do różnicy w czynszu od najemcy jaką uzyskamy po podniesieniu standardu. Należy pamiętać też o tym, że niewynajęte mieszkanie na wynajem nie przynosi żadnych dochodów, a jedynie generuje koszty jego utrzymania co bardzo mocno rzutuje na rentowności inwestycji.

JAKIE MIESZKANIE NA WYNAJEM KUPIĆ?

Największą popularnością wśród mieszkań kupowanych na wynajem cieszą się mieszkania 2 pokojowe, najlepiej w nowym budownictwie.
Każda grupa klientów wynajmujących ma swoje wymagania dotyczące mieszkania na wynajem. Klienci biznesowi preferują zazwyczaj wysoki standard wykończenia mieszkania na wynajem, bliskości centrum, szybkiego dojazdu do i z pracy, szybkiego wyjazdu z miasta czy też miejsca postojowego/garażu. Rodzina z dziećmi zwróci uwagę przede wszystkim na bliskość mieszkania na wynajem od przedszkola, szkoły czy odległości do miejsca pracy. Studenci zaś szczególnie zainteresowani są mieszkaniami do wynajęcia w okolicy uczelni bądź gwarantującymi sprawny dojazd do niej. Równie istotne cechy mieszkania na wynajem dla studenta to wysokość czynszu oraz oddzielne sypialnie, aby każdy z lokatorów mógł mieć choć trochę prywatności.

ZAKUP MIESZKANIA NA WYNAJEM - INWESTYCJA NIE DLA KAŻDEGO

Zyski wyższe niż na lokacie jakie przynosi zakup mieszkania na wynajem to jedno. Trzeba jednak pamiętać o ryzykach z jakimi zakup mieszkania na wynajem się wiąże.

Zwykłą lokata w banku z góry gwarantuje nam określony zysk po z góry oznaczonym czasie. W przypadku zakupu mieszkania na wynajem nie ma żadnej gwarancji co do terminu zawarcia umowy z najemcą, jej długości, jak i samej wysokości czynszu najmu - a to od tych parametrów bezpośrednio zależy rentowność zakupu mieszkania na wynajem.

Bardzo ważny aspekt to też dość wysoka bariera wejścia w inwestycję, jaką jest zakup mieszkania na wynajem, co sprawia, że nie każdy może sobie na to pozowlić. Zakup mieszkania na wynajem często wiąże się z zainwestowaniem oszczędności całego życia lub nawet zaciągnięciem kredytu na zakup mieszkania na wynajem.

Kolejna dość ryzykowna kwestia to ograniczona płynność inwestycji w zakup mieszkania na wynajem... może się bowiem zdarzyć, że w nagłej sytuacji nie zawsze uda nam się szybko sprzedać mieszkanie na wynajem i nie zawsze uda się odzyskać pieniądze zainwestowane w zakup mieszkania na wynajem czy też przygotowaniem go do najmu (koszt remontu, zakupu wyposażenia itp.).

Biorąc pod uwagę powyższe uwagi przed zakupem mieszkania na wynajem warto dokładnie zastanowić się nad jego lokalizacją, przeanalizować koszt zakupu takiego mieszkania w wybranej okolicy i ewentualnego go do wybranych standardów oraz zaplanować komu chcielibyśmy je wynająć i jaki czynsz z najmu jesteśmy w stanie osiągnąć wynajmując mieszkanie w wybranej okolicy.

Planujesz zakup mieszkania na wynajem? Potrzebujesz kredytu? Nie wiesz od czego zacząć?

Pobierz BEZPŁATNIE ebooka 'Jak Bezpiecznie Kupić Mieszkanie' z poradami Eksperta ds. Nieruchomości

Zanim wybierzesz mieszkanie sprawdź www.mieszkajusiebie.pl - reprezentacja kupującego przy zakupie nieruchomości (poszukiwanie nieruchomości, negocjacja warunków transakcji, sprawdzenie stanu prawnego, umowa przedwstępna na Twoich warunkach, organizacja transakcji, pomoc w odbiorze i przepisaniu liczników).

Skorzystaj z usług doświadczonego Doradcy Finansowego!

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z serwisem www.osobistydoradca.com.pl i wypełnienie formularza kontaktowego.

Nie czekaj! Nie warto przepłacać! Dowiedz się gdzie dostaniesz najlepszy kredyt! Skontaktuj się z Doradcą już dziś!

Podobne wyszukania: zakup mieszkania na kredyt krok po kroku, kredyty dla osób pracujących za granicą, Mieszkanie dla Młodych Białystok, zakup mieszkania w Piszu, mieszkania w Łomży, zakup mieszkania w Łomży, Mieszkanie dla Młodych Pisz, dopłaty MDM Podlaskie, działalność gospodarcza a kredyt,kredyt na budowę domu krok po kroku 2021